Artėja karo prievolės pertvarka – pirmieji pokyčiai 17-mečių lauks jau kitąmet

prieš 1 mėn. 6

Nuo 2025 metų sausio 1 d. jaunuoliai, sulaukę 17-tojo gimtadienio, per vieną mėnesį privalės susisiekti su Lietuvos kariuomenės Karo prievolės komplektavimo tarnyba, kur bus organizuojamas pirminis sveikatos patikrinimas dėl tinkamumo karo tarnybai. Taip siekiama pasiruošti būsimai karo prievolės pertvarkai, kuri startuos 2026 metų sausio 1 dieną. Šių metų lapkričio-gruodžio mėnesiais Krašto apsaugos ministerija inicijuoja edukacinę kampaniją „Neeiliniai“, kurios metu įvairiomis kūrybinėmis priemonėmis jaunuoliai bus skatinami rinktis karo tarnybą bei patirti neeilinį gyvenimo nuotykį.

„2026 metais į karo prievolininkų sąrašus bus įtraukti visi jaunuoliai, kurie einamojo šaukimo metais baigs mokyklą ir sulauks ar bus sulaukę 18 metų. Šiais pakeitimais siekiama stiprinti Lietuvos kariuomenę, nuosekliai didinant privalomos pradinės karo tarnybos karių skaičių, sparčiau formuojant aktyvų kariuomenės rezervą“, – sako Krašto apsaugos ministerijos Karinio personalo politikos skyriaus viršininkas plk. ltn. Deimantas Čyžius.

Pasak jo, šie 2026 m. startuosiantys pokyčiai sudarys prielaidas žengti link visuotinio šaukimo.

Taip pat siekiama, kad 18 metų sulaukę ir į prievolininkų sąrašus patekę asmenys nelauktų šaukimo į kariuomenę, o pradinę karo tarnybą pasirinktų savanoriškai. Tokiu atveju prievolininkai su Karo prievolės komplektavimo tarnyba galės susiderinti jiems tinkamą tarnybos laiką bei vietą – konkretų karinį dalinį. Savanoriškai pasirinkusiems pradinę karo tarnybą jaunuoliams taip pat bus mokamos didesnės finansinės išmokos. Visiems prievolininkams po tarnybos stojant į aukštąją mokyklą bus pridedama 0,5 papildomo konkursinio balo.

„Privalomoji pradinė karo tarnyba baigusiems mokyklą jaunuoliams yra idealus variantas savarankiško gyvenimo startui. Savo noru anksčiau pradėję tarnybą, jaunuoliai greičiau ją baigs ir galės įgyvendinti tolesnius studijų ar darbo planus. Svarbu pažymėti, kad 2026 m. tarnyba nebebus atidedama studentams, į aukštąją mokyklą įstojusiems po jų įtraukimo į prievolininkų sąrašą. Tad tikslingiau pasirinkti tarnybą savo noru nei likti karo prievolininkų sąraše ir sulaukti šaukimo tais pačiais ar vėlesniais metais. Mat pastaruoju atveju tektų stabdyti jau pradėtas studijas arba laikinai pasitraukti iš darbo rinkos“, – sako plk. ltn. D. Čyžius.

Šių metų vasarą ministerijos užsakymu „Spinter tyrimų“ atliktos reprezentatyvios apklausos duomenimis, 51 proc. gyventojų pritaria, kad pilnamečiai jaunuoliai iškart po mokyklos baigimo būtų kviečiami atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą, nesudarant galimybių ją atidėti.

Skaityti visą straipsnį