Atsparumo korupcijai stiprinimas: Tarptautinės antikorupcijos dienos minėjimas KAM

prieš 4 mėn. 13

Gruodžio 17 d., minint Tarptautinę antikorupcijos dieną, Krašto apsaugos ministerijoje vyko renginys, skirtas skatinti skaidrumą, atskaitomybę ir etiką krašto apsaugos sistemoje. Jame buvo pabrėžtas itin svarbus sąžiningumo kultūros puoselėjimo bei etiško elgesio vaidmuo užtikrinant mūsų šalies saugumą ir pasitikėjimą krašto apsaugos institucijomis. Konferencijos dalyviai diskutavo apie korupcijos identifikavimo bei užkardymo galimybes bei kėlė klausimą, kur brėžiama riba tarp leistinos praktikos ir korupcijos rizikos.

„Galvodami apie korupcijos prevenciją Krašto apsaugos ministerijoje, turime suprasti, kad bet koks korupcijos šešėlis daro įtaką visai krašto apsaugos sistemai. Korupcija yra grėsmė ne tik krašto saugumui, bet ir visuomenės pasitikėjimui mūsų krašto gynyba, institucijomis. Mūsų pareiga užtikrinti, kad mūsų institucijos stiprintų skaidrumą ir atsparumą“,– renginio dalyvius sveikino viceministras Tomas Godliauskas.

Korupcija yra daugiau nei etikos pažeidimas, krašto apsaugos sistemoje ji kelia tiesioginę grėsmę nacionaliniam saugumui. Sukčiavimas, netinkamas resursų bei valstybės lėšų naudojimas, kitos korupcijos formos gynybos pirkimuose, operacijose ar sistemos administravime silpnina valstybės karinius pajėgumus, gali pakenkti jautrios informacijos saugumui ir pakirsti visuotinės gynybos užtikrinimui būtiną visuomenės pasitikėjimą. Dėl šios priežasties korupcijos prevencija gynybos srityje yra ne tik teisinė ar moralinė pareiga – tai strateginė būtinybė.

„Gebėjimas identifikuoti korupciją dažnai priklauso nuo požiūrio, – teigė KAM korupcijos prevencijos ir tyrimų skyriaus viršininkas plk. ltn. Rimantas Raudeliūnas, referuodamas į žymųjį anties-kiškio palyginimą. – Turime suvienodinti savo žvilgsnį, kuris vėliau atsispindėtų ir teisiniame reguliavime. Šiais metais Krašto apsaugos ministerijoje buvo žengti konkretūs žingsniai, skirti mažinti korupcijos riziką, vienas iš jų – patvirtinta dovanų politika“.

Renginyje pranešimus skaitė bei diskusijoje dalyvavo korupcijos prevencijos ekspertai iš krašto apsaugos sistemos, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos bei viešoji įmonė „Transparency International“. Jie dalijosi gerąja patirtimi, kaip nustatyti korupcijos riziką, įgyvendinti prevencines priemones ir kurti patikimas sistemas, kurios padėtų atsispirti neetiškam elgesiui.

Realiomis interesų derinimo istorijomis dalijosi VTEK pirmininkas Gediminas Sakalauskas. Jis atkreipė dėmesį į interesų konflikto rizikos užkardymo subtilybes bei dalijosi naujausiomis VTEK praktikomis, siekiant identifikuoti interesų konfliktų situacijas. „Reikia išmokti „pardavinėti“ prevenciją ir skaidrumą. Jeigu vadovai nesupras šių dalykų prasmės, rezultato nebus“, – teigė jis.

Pasakodamas apie dovanų politikos subtilybes, STT saugumo skyriaus viršininkas Juozas Berenta pabrėžė, kad siekiant atskirti dovaną nuo kyšio svarbu kalbėti ne apie tai, kokia tai dovana ar kokia jos vertė, o už ką ji yra gauta – dovaną nuo kyšio skiria neatlygintinumas.

„Kuriant ir išlaikant santykius tik įgytas pasitikėjimas palieka neišdildomą įspūdį, o ne fizinės dovanos. Geriau dovanoms skirtas lėšas skirkime ginantiems mūsų ir visos demokratijos laisvę. Tai tikroji šv. Kalėdų prasmė“,– teigė jis.

Diskusijos „Kur brėžiama riba tarp leistinos praktikos ir korupcijos rizikos?“ dalyviai analizavo, kaip nepaslysti vertinant dovanos priėmimo bei dovanojimo riziką.

„Svarbu užduoti klausimą, kodėl aš gaunu šią dovaną, už ką, įsivertinti, ko dovanotojas norės už tai ateityje, bei, galiausiai, ką apie tai parašys spauda“,– teigė Elanas Jablonskas, Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus pavaduotojas.

Ingrida Kalinauskienė, VšĮ „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovė pabrėžė, kad institucijose taikoma dovanų politika yra raktas, leidžiantis suprasti, kad asmuo, net ir atsidūręs kitoje aplinkoje, laikosi tos institucijos nusibrėžto skaidrumo standarto. „Dovanų politikos tikslas – jus išlaisvinti ir padėti priimti sprendimą nemaloniose situacijose“.

G. Sakalauskas atkreipė dėmesį, kaip dovanojimo politiką veikia kitų šalių kultūriniai bruožai. Pasak eksperto, nors maistas ir gėrimai nėra laikomi dovana, tam gali būti išimčių, pavyzdžiui, savo šalį reprezentuojančiai dovanai pasirenkant į kultūrinį paveldą įtrauktus maisto produktus ar gėrimus. „Svarbiausia neperlenkti lazdos“,– teigė VTEK pirmininkas.

Sąžiningumas yra pasitikėjimo pagrindas, o pasitikėjimas – saugumo pagrindas. Tarptautinė antikorupcijos diena primena, kad kiekvieno krašto apsaugos sistemos bendruomenės nario pareiga – kurti tokią krašto gynybą, kurioje skaidrumas ir atskaitomybė būtų tokie pat stiprūs, kaip ir mūsų pasiryžimas ginti savo valstybę.

Št. srž. A. Čemerkos / KAM nuotr.

Skaityti visą straipsnį