Baigėsi NATO krizių valdymo pratybos CMX‘25

prieš 1 mėn. 20

Kovo 17-ąją baigėsi NATO pratybos CMX, kuriose pagal hibridines ir karines grėsmes simuliuojantį scenarijų buvo testuojamos Aljanso ir valstybių narių konsultacijų ir sprendimo priėmimo procedūros krizės metu. Pratybos vyko nuo kovo 13 iki 17 dienos.

„Džiugina, kad ankstesnių pratybų metu identifikuotos pamokos virsta išmoktomis pamokomis. Todėl tobulėja Aljanso ir mūsų pačių institucijų sprendimų priėmimo procedūros, veiklos algoritmai, stiprėja sąveika tarp sąjungininkų bei institucijų. Taip pat yra daugiau atsakymų dėl reikalingų resursų pasitelkimo krizės atveju.

Tuo pačiu pasirengimas krizėms yra nuolat kintantis procesas. Todėl natūralu, kad šiose pratybose buvo identifikuotos ir naujos pamokos, aktualios pasirengimui valdyti krizes.

Atsižvelgiant į geopolitinę ir saugumo situaciją imsimės kuo skubiau spręsti identifikuotas problemas ir taip stiprinsime savo nacionalinį saugumą bei Aljanso pasirengimą atremti įvairesnes grėsmes“, – teigė Vyriausybės kancleris Laimonas Rudys.

Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos kariuomenė į šias sprendimų priėmimo pratybas įsitraukė aukščiausiu lygiu. Jose dalyvavo tiek krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė, tiek kariuomenės vadas gen. Raimundas Vaikšnoras.

„NATO krizių valdymo pratybose buvo ištestuota ir įsitikinome, kokie svarbūs yra priimančiosios šalies, užsienio šalių paramos procesai, jų koordinavimas tarp valstybės institucijų“, – sakė krašto apsaugos viceministras Tomas Godliauskas.

Nuo 1992 m. vykstančiose NATO pratybose CMX dalyvavo NATO būstinės, vadaviečių ir valstybių  narių civiliai ir kariniai atstovai. Šių pratybų metu vyko sąveika su ES taryba, Europos Komisija bei ES Išorės veiksmų tarnyba. Tai – sprendimo priėmimo pratybos, todėl jų metu karinių pajėgų dalyvavimas poligonuose nenumatytas. Pratybų scenarijus neviešinimas.

Lietuvoje pratybas koordinavo Nacionalinis krizių valdymo centras. Jose dalyvavo Užsienio reikalų ministerijos, Krašto apsaugos ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Susisiekimo ministerijos, Sveikatos apsaugos ministerijos, Energetikos ministerijos, Valstybės saugumo departamento, Antrojo operatyvinių tarnybų departamento, Policijos departamento, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento, Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir Ekstremalių sveikatai situacijų centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai. Šios pratybos vyko jau 24-ą kartą.

LRV informacija

Skaityti visą straipsnį