Geopolitinė situacija lemia, kad Lietuvos institucijos privalo turėti dar aiškesnius planus, kaip veikti dienos X atveju. Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė ir vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kaip stiprinti civilinius pajėgumus karo atveju ir valstybės sienos apsaugą bei koordinuoti atsaką į krizes.
„Daugeliui dalykų buvome pasiruošę ir vakar, bet šiandien atsiranda dar daugiau aiškumo, kaip veiksime kilus bet kokiems išpuoliams prieš mūsų šalį. Kartu su kitomis institucijomis, savivaldomis ir visuomene reaguosime dar užtikrinčiau į kylančias krizes, grėsmes ir priešiškus destabilizuojančius veiksmus“, – sakė krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
Krašto apsaugos ir Vidaus reikalų ministerijos toliau stiprins civilinio ir karinio operacinio planavimo sąveikumą, kasmet rengs mobilizacines pratybas ir gilins bendradarbiavimą kibernetinio saugumo srityje.
„Pasirašytas dviejų ministerijų bendradarbiavimo memorandumas padės sklandžiai užtikrinti mūsų bendrą požiūrį ir darbą, siekiant atremti grėsmes nacionaliniam saugumui“, – teigė vidaus reikalų ministras V. Kondratovič.
Taip pat numatytos papildomos pasienio apsaugos priemonės, įskaitant punktų blokavimą pasyviomis inžinerinėmis priemonėmis. Abi ministerijos įsipareigoja aktyviai bendradarbiauti, įtraukiant nevyriausybines organizacijas ir privatų sektorių.
„Saugumo aplinka mūsų regione iš esmės mus skatina pereiti nuo civilinės saugos prie civilinės gynybos elementų. Pasikeitusi geopolitinė situacija ir padidėjęs grėsmių lygis rodo, kad civilinės saugos stiprinimas yra būtinybė. Pagrindinį dėmesį turime sutelkti į perspėjimo sistemos tobulinimą, gyventojų informavimo stiprinimą, krizių valdymo ir civilinės saugos sistemos subjektų parengties didinimą bei tarpinstitucinį bendradarbiavimą“, – pažymėjo vidaus reikalų ministras.
Svarbus savivaldybių vaidmuo
Krašto apsaugos ministerijoje vykusiame tarpinstituciniame susitikime krašto apsaugos, susisiekimo, vidaus reikalų ministrai, Vilniaus miesto ir rajono merai aptarė valstybės pasirengimą mobilizacijai ir gynybai. Vidaus reikalų ministerija kartu su kitomis institucijomis ir savivaldybėmis yra parengę veiksmų planą, kuriame numatė konkrečias užduotis. Susiekimo ministerija vadovaus koordinacinei darbo grupei, bus formuojamas bendras infrastruktūrinių poreikių ir prioritetų sąrašas.
Anksčiau vykusių pratybų metu įvertinta, kad šalyje esančių sausumos ir geležinkelių transporto pajėgumų pakanka efektyviam gyventojų srautų valdymui. Vidaus reikalų ministerija kartu su mobilizacijos sistemos dalyviais koordinuos bendrus valstybės transporto išteklius, juos paskirstydama pagal strateginius prioritetus. Savivaldybėms tenka atsakomybė už šių užduočių įgyvendinimą mobilizacijos ir karo metu.