Didžiausiose kibernetinės gynybos pratybose – sustiprėjęs Lietuvos atsparumas ir ryšys su sąjungininkais

prieš 7 mėn. 14

Didžiausios ir kompleksiškiausios tarptautinės kibernetinės gynybos pratybos pasaulyje „Locked Shields 2024“ (liet. „Suremti skydai 2024“) pasiekė finišo tiesiąją. Lietuva šiose pratybose subūrė jungtinę komandą su Nyderlandais, todėl buvo ne tik patobulinti gebėjimai sutelktai atremti kibernetines grėsmes, bet ir sustiprintas tarptautinis bendradarbiavimas, užmegzti svarbūs ryšiai su sąjungininkų ekspertais.

„Bendradarbiavimas kibernetinio saugumo pratybose tarnauja kaip platforma pasitikėjimui kurti ir diplomatiniams santykiams stiprinti demonstruojant įsipareigojimą abipusiam saugumui ir bendradarbiavimui kibernetinėje erdvėje. Išmoktų pamokų ir silpnųjų vietų identifikavimas padeda nukreipti resursus skirtus kibernetinei gynybai teisinga linkme, šalinančia silpniausias grandis“, – sako krašto apsaugos viceministrė Greta Monika Tučkutė.

Pasak Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) direktoriaus Liudo Ališausko, „Locked Shields 2024“ pratybų metu Lietuvoje buvo pagerintas grėsmių įžvalgų dalijimosi procesas ir reagavimo į tarpvalstybinius incidentus efektyvumas, su sąjungininkais pasidalinta bendromis gerosiomis praktikomis ir ekspertine patirtimi, sustiprintas kibernetinis tarp-organizacinis atsparumas užmezgant kontaktus tiesiogiai tarp ekspertų.

„Buvo susipažinta su kultūriniais organizavimo skirtumais, tokiu būdu padedant užkirsti kelią nesusipratimams, klaidingiems įvertinimams ar eskalacijai, kuri galėtų sukelti įtampas ar konfliktus tarp šalių. Taip pat buvo išbandyti ir atpažinti daugelio interesų grupių kooperacijos iššūkiai kylantys koordinaciniame lygmenyje“, – sako L. Ališauskas.

„Iššūkiai sudėtingi, o tai stiprina dalyvaujančių ekspertų techninius ir bendravimo įgūdžius siekiant optimizuoti darbus ir priimti naudingus sprendimus. Tai padės susidoroti su sparčiai besikeičiančiomis ir vis naujai iškylančiomis kibernetinėmis grėsmėmis ateityje“, – priduria NKSC vadovas.

Pratybose geriausiai pasirodė Latvijos ir NATO ekspertų jungtinė komanda, Suomijos ir Lenkijos jungtinė komanda bei Estijos ir Prancūzijos jungtinė komanda.

Kibernetinės gynybos pratybas „Locked Shields“ organizuoja NATO Kibernetinės gynybos kompetencijų centras (angl. NATO Cooperative Cyber Defence Centre, CCDCOE). Šiemet jose iš viso dalyvavo apie 4 000 ekspertų iš daugiau nei 40 šalių, kurie suvienijo jėgas imituojamoje aplinkoje, kad apsaugotų išgalvotos tautos ir šalies infrastruktūrą. Pratybų dalyviai veikė pagal išgalvotą, tačiau realistišką scenarijų – jie turėjo apsaugoti realias kompiuterių sistemas nuo tūkstančių atakų ir priimti taktinius bei strateginius sprendimus kritinėse situacijose.

Lietuvos ir Nyderlandų dvišalis karinis bendradarbiavimas apima daugelį sričių. Lietuvos ir Nyderlandų specialistai jau ne vienerius metus glaudžiai bendradarbiauja dalyvaudami Europos kibernetinio greitojo reagavimo komandos (angl. Cyber Rapid Reaction Team, CRRT) veikloje. Nyderlandai aktyviai prisideda prie NATO priešakinių pajėgų kovinės grupės Lietuvoje, dalyvauja Baltijos šalių oro policijos misijoje. Šią vasarą Nyderlandai Lietuvoje planuoja dislokuoti priešlėktuvinės ir priešraketinės gynybos sistemas „Patriot“.

Skaityti visą straipsnį