Krašto apsaugos ministerija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimai padarytų nusikalstamų veikų 2024 m. spalio mėn. inicijuojant ir vykdant bepiločių orlaivių pirkimą.
Tokių veiksmų imtasi gavus Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) prie KAM raštą, kuriame nurodoma, kad turimais duomenimis kyla pagrįstų įtarimų, kad tiekėjo pristatyti įrenginiai, kurie buvo pažymėti kaip pagaminti Lietuvoje, galimai buvo surinkti už ES ar NATO valstybių ribų. Tokie pat įtarimai kyla ir dėl duomenų perdavimo infrastruktūros kilmės, kuri, vadovaujantis Lietuvoje taikomais reikalavimais, turėjo būti sukurta tik NATO ir / ar ES valstybėse.
Vadovaujantis Lietuvoje taikomais reikalavimais, orlaivio valdymo programinė įranga turi būti programuota (adaptuota) Lietuvoje, bepiločių orlaivių surinktiems duomenims kaupti ir perduoti reikalinga debesijos paslaugų infrastruktūra turi būti tik NATO ir (ar) ES valstybėse.
Bepiločiai buvo įsigyti Lietuvos šaulių sąjungos ir krašto apsaugos sistemos veiklai. KAM struktūroms identifikavus, kad gaminiai, kurie susiję su nacionaliniu saugumu, gali neatitikti privalomų reikalavimų, KAM vadovybė nedelsiant apie tai informavo prokuratūrą.
Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų departamentas, tyrimą atlieka Specialiųjų tyrimų tarnyba.
Siekiant įsitikinti ar tai izoliuotas atvejis, krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė davė pavedimą Generaliniam inspektoriui atlikti tarnybinį patikrinimą dėl galimų nusikalstamų veikų požymių visuose 2023-2024 metais vykdytuose bepiločių orlaivių įsigijimuose krašto apsaugos sistemoje ir Lietuvos šaulių sąjungos reikmėms.
„Noriu pabrėžti, kad, jei pasitvirtins karinės žvalgybos pateikta informacija, tokiais pirkimais iš perpardavinėtojų atimamas finansavimas iš Lietuvos gynybos pramonės gamintojų. Lietuvos gamintojai demotyvuojami, nes, kol vieni deda visas pastangas kurti ir gaminti lietuvišką įrangą, kiti perpardavinėja mūsų valstybės saugumui grėsmę keliančiose šalyse pagamintus dronus”, – teigia krašto apsaugos ministrė D. Šakalienė.
Krašto apsaugos sistemos skaidrumas ir Lietuvos gynybos pramonės skatinimas yra vienas iš esminių krašto apsaugos ministrės prioritetų.