Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas dalyvavo nuotoliniame Ramšteino formato Ukrainos rėmėjų kontaktinės grupės susitikime. Tai – dvidešimt pirmas Ramšteino susitikimas, kuriame aptarta sąjungininkų Pajėgumų koalicijų parama Ukrainai bei Lietuvos ir Islandijos vadovaujamos Išminavimo koalicijos veikla.
Vakar Vilniuje vyko trečiasis Išminavimo koalicijos šalių koordinacinis susitikimas. Šio susitikimo tikslas – atnaujinti skubius Ukrainos humanitarinio ir kovinio išminavimo poreikius ir įvertinti šalių donorių jau teikiamą bei būsimą paramą Ukrainai išminavimo srityje. Visa tai Ramšteino susitikime pristatė ministras L. Kasčiūnas.
„Išminavimo koalicijos veikloje šiuo metu dalyvauja 22 šalys, dar kelios ketina prisijungti. Trečiojo susitikimo metu susitarta dėl paramos prioritetų bei tolimesnių paramos Ukrainai žingsnių, organizuojant mokymus, tiekiant įrangą. Tokia parama Ukrainai itin reikalinga, tai svarbi mūsų įsipareigojimo palaikyti Ukrainą Rusijos agresijos akivaizdoje išraiška”, – sakė ministras L. Kasčiūnas.
Svarbiausias išminavimo koalicijos tikslas – skubių Ukrainos išminavimo poreikių patenkinimas. Norima kuo griečiau parengti ir aprūpinti Ukrainos gynybos ministerijos ir kariuomenės išminavimo vienetus, kurie galėtų nedelsiant pradėti išminavimo darbus pagal savo kompetenciją.
Išminavimo koalicijos tikslas šiais metais parengti apie 2800 Ukrainos karių vykdyti kovinio išminavimo užduotis. Dar 550 karių bus rengiami humanitariniam išminavimui.
Taip pat jau rengiami ir kitų metų mokymų bei įrangos tiekimo Ukrainai planai. Išminavimo koalicijos narės sutaria, kad vienas iš svarbiausių dalykų – išminavimo įrangos perdavimas arba lėšų skyrimas Išminavimo koalicijos fondui, už kurias būtų skubiai perkama ir į Ukrainą pristatoma reikalinga įranga.
Lietuva šią savaitę į Ukrainą pristatė dar M113 šarvuočių bei skyrė papildomą 1,7 mln. eurų į Išminavimo koalicijos fondą. Bendra Lietuvos į fondą skirta suma siekia beveik 17 mln. eurų. Taip pat koalicijos reikmėms yra užsakytos humanitarinio išminavimo mašinos, išminavimo kostiumai ir logistinės transporto priemonės.
Lietuvą karinę paramą Ukrainai šiuo metu orientuoja pagal keturias kritinių poreikių krytis: oro gynyba, amunicija, dronai ir šarvuočiai. Skiriame lėšas oro radarų įsigijimui, skatiname alternatyvių būdų ieškojimui greitam OGS įsigijimui. Taip pat Lietuva skiria 35 mln. eurų Čekijos iniciatyvai dėl amunicijos įsigijimo. Vykdome nacionalinę dronų programą, skirdami 3 mln. eurų FPV įsigijimui Dronų koalicijos rėmuose, perduodame Ukrainai žvalgybinių dronų už 0,8 mln. eurų, perduodame Ukrainai papildomus šarvuotus transporterius.