Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas Kopenhagoje: taikos derybos be Ukrainos nėra galimos

prieš 1 mėn. 7

Lapkričio 20-21 dienomis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas dalyvavo Kopenhagoje vykusiuose Šiaurės – Baltijos šalių aštuoneto (NB8) bei Šiaurės grupės gynybos ministrų susitikimuose.

Susitikime su Šiaurės grupės gynybos ministrais svarbiausias klausimas buvo parama Ukrainai. L. Kasčiūnas pabrėžė būtinybę stiprinti bendradarbiavimą su Ukrainos pramone kuo dažniau perkant iš jos pačios gamintojų.

„Lietuvos parama Ukrainai išlieka nepalaužiama. Mes ir toliau skirsime 0,25 proc. BVP karinei pagalbai kovoje su okupacinėmis pajėgomis“, – kalbėjo ministras L. Kasčiūnas.

Susitikimo metu Šiaurės šalių gynybos ministrai paskelbė bendrą deklaraciją. Joje buvo pabrėžta, kad taikos derybos be Ukrainos negalimos, susitarta stiprinti karinę paramą. Ministrai taip pat akcentavo būtinybę tęsti darbus stiprinant kritinės povandeninės infrastruktūros Baltijos jūroje saugumą bei susitarė plėsti Ukrainos technologinius pajėgumus ir Europos gynybos pramonės potencialą.

Šiaurės – Baltijos šalių aštuoneto (NB8) susitikime taip pat daug dėmesio buvo skirta regioniniam saugumui, NATO dienotvarkei bei situacijai Moldovoje aptarti. Ministrai sutarė, kad, Rusijai išliekant didžiausia regiono grėsme, 2 proc. nuo BVP gynybai nebėra pakankamas šalių indėlis į bendrą Aljanso saugumą. Susitikime Ministras L. Kasčiūnas pabrėžė, kad visos sąjungininkės turi prisiimti atsakomybę už savo saugumą ir aktyviai plėsti gynybos pramonę – auginami nacionaliniai gynybiniai pajėgumai stiprina visą aljansą.

Europos Sąjungos Rytų Partnerystės šalims susiduriant su nežinomybe, L. Kasčiūnas pabrėžė būtinybę padėti Moldovai.

„Mes turime padėti Moldovai stiprinti savo gynybinius pajėgumus. Tęsdama savo nuoseklią pagalbą, Lietuvą iš dalinimosi žiniomis perėjo į tiesioginę paramą Moldovos kariuomenei. Esame pasirengę imtis lyderystės koordinuojant pagalbą iš Šiaurės ir Baltijos šalių“, – kalbėjo ministras L. Kasčiūnas.

Artimiausiais mėnesiais Lietuva Moldovai perduos šiluminių taikiklių, bepiločių orlaivių, prieštankinių granatsvaidžių. Taip pat nuspręsta įvesti trejų metų karinės paramos planą, kuriam skirta iki 2 mln. eurų kasmet nuo 2026 m.

Skaityti visą straipsnį