Šiandien, rugsėjo 26 d., Vokietijos gynybos ministras Boris Pistorius LR Seimui pristatė tarpvyriausybinį susitarimą dėl bendradarbiavimo gynybos srityje, kurį jis prieš dvi savaites pasirašė Berlyne su krašto apsaugos ministru Laurynu Kasčiūnu. Sutartis, kuria apibrėžiamos teisinės sąlygos Vokietijos brigados nuolatiniam buvimui Lietuvoje, šiandien buvo pateikta ratifikuoti Seimui.
„Darome viską, kad Vokietijos brigados perkėlimas į Lietuvą vyktų sklandžiai. Svarbu pabrėžti, kad Lietuvos politinė vienybė yra tvirta: tiek valdančiosios, tiek opozicinės partijos visapusiškai remia Brigados perkėlimo į Lietuvą projektą ir ragina jį kuo greičiau įgyvendinti. Nuolatiniam Vokietijos brigados buvimui Lietuvoje pritaria absoliuti dauguma, net 85 proc., šalies gyventojų“, – sakė krašto apsaugos ministras L. Kasčiūnas.
L. Kasčiūnas patikino, kad visos Vokietijos brigadai skirtos infrastruktūros teritorijos ir zonos yra ir toliau liks Lietuvos Respublikos (LR) nuosavybė.
„Vokietijos brigadai „Lietuva“ suteikiamos LR karinės teritorijos ir objektai bus naudojami tik su LR sutikimu, gerbiant LR suverenitetą ir teisės aktų reikalavimus. Rūdninkų poligonas, kuriame tarnybą atliks didžioji Vokietijos brigados dalis, nėra kitos šalies karinė bazė, o LR karinė teritorija, kuria naudosis Vokietijos brigados kariai, Lietuvos kariuomenė, o taip pat ir kitų NATO sąjungininkų kariai“, – pabrėžė L. Kasčiūnas.
Vokietija demonstruoja lyderystę ne tik savo regioniniame vaidmenyje, bet ir tarptautiniu mastu, rodydama tvirtą įsipareigojimą NATO sąjungininkų saugumui. Lietuva, savo ruožtu, deda visas pastangas, kad sukurtų kuo geresnes sąlygas Vokietijos kariams ir jų šeimoms, prisidedant prie gynybinės infrastruktūros plėtros, švietimo, sveikatos apsaugos ir kitų svarbių sričių tobulinimo.
Tarpvalstybinėje sutartyje nustatoma naudojimosi paskirtomis karinėmis teritorijomis tvarka, Vokietijos ginkluotųjų pajėgų atvykimo ir išvykimo, judėjimo LR procedūros, jurisdikcijos pasidalijimo taisyklės, saugumo užtikrinimo priemonės, galimybės steigti Lietuvoje Vokietijos ginkluotųjų pajėgų ugdymo įstaigas, taip pat galimybės Vokietijos kariams ir civiliams tarnautojams gauti sveikatos priežiūros paslaugas bei kiti klausimai.
Dokumente nustatoma Vokietijos karių atvykimo į Lietuvą ir išvykimo iš jos tvarka, patekimo į Lietuvos karinės infrastruktūros objektus būdai bei kiti praktiniai klausimai. Taip pat numatoma galimybė Vokietijos kariams steigti karines parduotuves ir valgyklas, karinį paštą, radijo stotį, vairavimo mokyklas ir karines gydymo įstaigas.
Palaipsniui augant į Lietuvą atvykstančių Vokietijos karių skaičiui, jie laikinai naudosis Lietuvos kariuomenės infrastruktūra netoli Vilniaus – Nemenčinėje ir Rokantiškėse. Rokantiškių karinis miestelis buvo atidarytas šiais metais, jame sudarytos puikios tarnybos ir kovinio rengimo sąlygos, atitinkančios NATO standartus. Rokantiškėse ir Nemenčinėje Vokietijos kariams bus suteiktos visos reikiamos sąlygos dirbti ir treniruotis. Kunigaikščio Vaidoto pėstininkų bataliono kariai bus laikinai perkelti iš Rokantiškių karinio miestelio į Vilnių.
2023 m. gruodį Lietuva ir Vokietija pasirašė veiksmų planą, kuris išlieka esminėmis gairėmis įgyvendinant šį projektą. Balandžio mėnesį Vilniuje įsikūrė Vokietijos brigados pirminis elementas, Rūdninkų poligone pradėtos karinio miestelio statybos, tęsiami kiti karinės ir civilinės infrastruktūros parengimo darbai.
Nuotr. A. Pliadžio