Naujiena Nuo virbalų iki skaičiavimo mašinų. Panevėžio tiksliosios mechanikos gamykla 1963-1983 m. pirma pasirode AINA - Aukštaitijos internetinė naujienų agentūra.
Tiksliosios mechanikos gamykla įnešė žymų indėlį į Panevėžio miesto istoriją. Gamykla garsėjo ne tik skaičiavimo mašinomis, atminties surinkimo ir perdavimo gaminiais bet ir plataus vartojimo prekėmis.
Panevėžio optikos prietaisų gamykla įkurta Lietuvos TSR ūkio tarybos 1963 m. gegužės 8 d. potvarkiu Nr. 97, o Lietuvos TSR liaudies ūkio tarybos Prietaisų gamybos valdybos – 1963 m. gegužės 20 d. įsakymu Nr. 270. Direktoriumi paskirtas Petras Jasinskas. 1966 m. kovo 19 d. įsakymu Nr. 84 gamyklai suteiktas Panevėžio tiksliosios mechanikos gamyklos pavadinimas.
1963 m. naujai įsteigtai gamyklai buvo perduotos 1489 kv. m Linų kombinato virvių cecho patalpos adresu J. Janonio g. 3. Panevėžio tiksliosios mechanikos lankstinuke, skirtame gamyklos dvidešimtmečiui, rašoma: „Jos (patalpos) iš pradžių buvo erdvios, užteko kieme vietos ne tik gėlynams, bet ir tinklinio aikštelei.“ Plečiantis gamyklai, esamų patalpų neužteko, todėl buvo statomi nauji gamyklos cechai. Gamykla per du dešimtmečius nuo 1498 kv. m išsiplėtė iki 14492 kv. m. Kaip rašoma gamyklos istorijos knygoje: „Gamyklos teritorija užima 2,4 ha plotą. Ji iš visų pusių apsupta kitų įmonių. Tai ATĮ-Į, baldų fabriko, o taip pat J. Janonio ir Plukių kaimo gatvių. Ir todėl teritorijos išplėtimo klausimas toje pačioje aikštelėje faktiškai neįmanomas.“
Augančiai įmonei reikėjo ne tik erdvesnių patalpų, bet ir daugiau jaunų, kompetentingų specialistų. Prie jų rengimo prisidėjo Panevėžio proftechninės mokyklos Nr. 5 ir Nr. 28 bei Šiaulių proftechnikos mokykla Nr. 13. Inžinierius ir techninius darbuotojus ruošė aukštosios mokyklos Panevėžyje, Kaune, Vilniuje, Odesoje Leningrade (dabar Sankt Peterburgas). Gamyklos darbuotojai, įstoję į aukštųjų mokyklų dieninius skyrius, gaudavo gamyklos stipendiją. 1973 m. pabaigoje gamykloje dirbo 478 darbuotojai turintys aukštąjį, nebaigtą aukštąjį ir su specialųjį vidurinį išsilavinimą. Vietoje buvo organizuojami kursai darbuotojams, norintiems pasikelti kvalifikaciją: įrengta 40 vietų apmokymų klasė. 1981 m. duomenimis gamykloje dirbo 720 jaunų darbininkų iki 30 metų.
Pati pirmoji gamyklos produkcija buvo vertikalieji ir horizontalieji optimetrai: matavimo prietaisai, naudojami metalo apdirbimo pramonėje. 1965 m. pakeistas gamyklos profilis ir gamyklai pavesta įsisavinti naujausių skaičiavimo technikos įrengimų gamybą. Pradėta įsisavinti elektroninių grafikų skaitymo įrenginio „Siluetas“ gamyba. 1966 m. šis įrenginys iš parodos „Interorgtechnika-66“ parsivežė diplomą už aukštą mokslinį-techninį lygį, o 1967 m. „Siluetui“ suteikiamas valstybinis kokybės ženklas. 1975 m. jo gamyba nutraukta. 1968 m. pradėtas gaminti informacijos surinkimo ir perdavimo įrenginys R-902 ir magnetinės atminties juostos R-401. Įsisavinta naujos konstrukcijos magnetinės atminties įrenginio R-412 (1975 m. suteiktas valstybinis kokybės ženklas), automatinio tikrinimo prietaiso ATP, magnetinių atminties įrenginių R-421A (1981 m. – valstybinis kokybės ženklas) ir R-414M gamyba. Be visų šių gaminių, gamykla gamino ir plataus vartojimo prekes: mezgimo virbalus, lazdeles akliesiems, pagalves skirtas automobiliams, žibintus „Signalas M“, sienų kaiščius (diubelius), vaikų maudymo padėklus, vaikiškų pasikalbėjimų įrenginius „Vyturys“, elektroninius skambučius-pasikalbėjimo įrenginius „Sirena“. 1980 m. pagaminti 5 pirmieji žaidimo automato „Futbolas“ vienetai. Tuo metu buvo skelbiama, kad be gedimų šis žaidimų automatas turėtų veikti 1000 val., o už 15 kapeikų suteikiama galimybė pažaisti 2 minutes. 1982 m. elektros gaminių parodoje „Elektra-82“ diplomu apdovanotas automobilinis žibintas „Signalas-2M“ (1980 m. – valstybinis kokybės ženklas).
Rūpintasi ne tik gamyklos plėtra, produkcijos kokybe, bet ir darbuotojų gerove. 1964 m. įrengtas bufetas, 1967 m. veiklą pradėjo valgykla, 1979 m. buvo renkostruota, įrengtas indų surinkimo transporteris, pietų išdavimo linija „Komplekt“. Kompleksinių pietų kaina – 50 kapeikų. 1972 m. pradėjo veikti dantų gydymo kabinetas, 1979 m. kulinarijos-konditerijos parduotuvė, kurioje primani išankstiniai užsakymai kulinarijos-konditerijos gaminiams. Kadangi tiksliosios mechanikos gamykla įkurta miesto pramoniniame rajone, kuriame daugelis aplinkinių įmonių darbą pradėdavo 8 val. ryto, gamyklos administracija dėjo pastangas, kad darbo diena prasidėtų bent pusvalandžiu vėliau ir darbuotojai į gamyklą galėtų atvykti išvengdami spūsčių. Pro gamyklą nuo 05 val. 05 min iki 00 val. 45 min. 769 kartus pravažiuodavo autobusai, piko valandomis kursuodavo greitieji autobusai.
1974 m. Zarasų rajone, prie Vencavo ežero, gamyklos iniciatyva įkurta vandens motorinio sporto bazė. 0,15 ha plote pastatyti du poilsio nameliai su 12 kambarių poilsiautojams. Kaip rašoma gamyklos istorijos knygoje: „1976 m. ežere buvo uždraustas motorinis sportas ir leista plaukioti tik valtimis ir vandens dviračiais ir nuo tada pradėtos dėti pastangos poilsio bazės išplėtimui.“ 1981 m. gamykla šioje vietoje jau turėjo 3,5 ha žemės sklypą, kuriame buvo numatyta pastatyti 50 dviaukščių šeimyninių namelių (5-6 vietų), valgyklą, parduotuvę, lengvųjų automobilių stovėjimo aikštelę, sporto aikštelę. Gamykla poilsio vietų darbuotojams turėjo ir daugiau: Šventojoje įkurta poilsiavietė „Vaivorykštė“, kurioje pastatyta 12 namukų. 1969 m. Panevėžio vykdomasis komitetas skyrė žemės plotą kolektyviniams sodams.
1975 m. gamykla tarp Panevėžio miesto gamyklų tarpe užėmė pirmą vietą. Tais pačiais metais apdovanota miesto Vykdomojo komiteto ir partijos komiteto Garbės diplomu, skirta pereinamoji Raudonoji vėliava, 1976 m. vasario mėn. suteiktas „Aukštos gamybos kultūros“ įmonės vardas ir įteiktas specialus diplomas. 1982 m. gamykloje veikė 6 saviveikliniai kolektyvai: pučiamųjų orkestras, estradinis ansamblis, liaudies šokių kolektyvas, vyrų vokalinis ansamblis, dirbančiųjų vaikų liaudies šokių ratelis ir dramos ratelis, sporto kolektyvas „Elektronas“.
Per du dešimtmečius Panevėžio tiksliosios mechanikos gamykla išaugo į gamyklą, gaminančią sertifikuotus, kokybiškus gaminius, turinčią pripažinimą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.
Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialo archyvaras Martynas Linkevičius
Naujiena Nuo virbalų iki skaičiavimo mašinų. Panevėžio tiksliosios mechanikos gamykla 1963-1983 m. pirma pasirode AINA - Aukštaitijos internetinė naujienų agentūra.