Šalies gyventojai jau keletą metų laukia antrosios pensijų pakopos pertvarkos ir, svarbiausia, galimybės išsiimti sukauptas lėšas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo modelį, kuris būtų lankstesnis ir patrauklesnis, ir sudarytų skirtingas lėšų atsiėmimo galimybes.
ptarti parengti siūlymai dėl antrosios pensijų pakopos pertvarkos. Jais visų pirma būtų įgyvendinta tai, kas yra numatyta Vyriausybės, t. y., mūsų, programoje – gyventojams atsirastų galimybė atsiimti sukauptas lėšas.
Siūlome tiems, kurių netenkina atnaujintos kaupimo sąlygos, galimybę pasitraukti iš kaupimo per 12 mėnesių laikotarpį, suteikiant papildomų pensijų apskaitos taškų, kurie ateityje prisidėtų prie žmogaus individualiosios socialinio draudimo pensijų dalies.
Siūlome sudaryti lėšų atsiėmimo galimybes, sulaukus senatvės pensijos amžiaus, neapmokestinant GPM, o iki sulaukiant senatvės pensijos amžiaus, apmokestinant GPM.
Sulaukus pensinio amžiaus, siūlome, pakoregavus minimalią ir maksimalią privalomo anuiteto ribas, leisti atsiimti sukauptą sumą iki ir virš ribų. Bus galimybė atsiimti iki 25 proc. sukauptų lėšų, neatleidžiant nuo anuiteto prievolės. Išmokos nebus apmokestinamos.
Įgyvendinant Konstitucinio teismo nutarimą, jei kaupimas tampa apsunkintas ar betikslis, o pensinio amžiaus dar reikia sulaukti, būtų leidžiama nutraukti kaupimą ir atsiimti visas sukauptas lėšas, neapmokestinant GPM. Tai bus galima padaryti trim atvejais: netekus 70-100 proc. dalyvumo, kai nustatyta sunki liga arba paliatyvios pagalbos poreikis.
Nesulaukę senatvės pensijos amžiaus, gyventojai turės dvi galimybes. Galės vieną kartą atsiimti iki 25 proc. sukauptų lėšų arba, jei lieka mažiau kaip 5 metai iki pensinio amžiaus, būtų leidžiama atsiimti visą sukauptą sumą asmenims, sukaupusiems nedideles sumas. Abiem šiais atvejais būtų taikoma GPM.
Turime ir daugiau pasiūlymų, kurie sistemą padarys lankstesne. Dabar galiojantis automatinis gyventojų įtraukimas į antrąją pensijų pakopą neteisingas. Siūlome jo atsisakyti ir įtvirtinti savanoriško kaupimo modelį. Gyventojai galės pasirinkti įmokų dydį, o prireikus – jas stabdyti. Jie galės mokėti standartinę 3 proc. įmoką, ją didinti, o pasikeitus finansinei situacijai, – įmokas stabdyti. Įmokų stabdymas būtų leidžiamas vienerius metus su galimybe pratęsti šį laikotarpį. Galimybės koreguoti įmokos dydį ar ją stabdyti suteiks saugumo.
Šiuo metu kaupimas antroje pensijų pakopoje skatinamas subsidijomis iš valstybės biudžeto, o gyventojų įmokos yra apmokestinamos GPM. Toks modelis, jei kaupimo sistema taps neprivaloma, kels socialinę įtampą, nes subsidijas gaus tik dalis gyventojų. Be to, šis modelis yra brangus ir užkerta kelią lankstesniam sukauptų lėšų atsiėmimui. Todėl siūlome, kad įmokoms į antrąją pensijų pakopą būtų taikoma gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata, kuri pakeistų dabar mokamą valstybės subsidiją. Tai ne tik mažins gyventojų mokestinę naštą, bet ir sudarys prielaidas sukauptų lėšų atsiėmimui iki sulaukiant senatvės pensijos amžiui.
Darbdavius skatinsime neprivalomai prisidėti prie darbuotojų pensijų kaupimo antroje pensijų pakopoje, įmokas numatant kolektyvinėse sutartyse. Už tai darbdaviai galės pasinaudoti pelno mokesčio lengvata.
Gyventojai visą aktualią informaciją galės rasti atnaujintame „Sodros” informaciniame portale. Čia atsiras kvietimas prisijungti prie antros pakopos pensijų kaupimo, informacija, kaip koreguoti, stabdyti ar atnaujinti įmokas, apskaičiuoti išmokų dydžius bei kita reikalinga informacija.
Šiuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateikti siūlymai aptariami su socialiniais partneriais, o įstatymų projektai bus pateikti Seimui pavasario sesijoje.
Jeigu turite pastebėjimų dėl numatomo pertvarkos modelio, kviečiu juos išsakyti el. paštu: arunas.dudenas@lrs.lt ar apsilankius mano biure Anykščiuose adresu: V. Kudirkos g. 1, I–IV nuo 9–13 val.
Apmokėta iš Seimo nario Arūno Dudėno parlamentinių lėšų. Užsak. Nr. 81
The post Pertvarkius antrąją pensijų pakopą, atsirastų daugiau lankstumo appeared first on Anyksta.lt.