Seimas patvirtino Krašto apsaugos sistemos stiprinimo ir plėtros programą

prieš 9 mėn. 12

Kovo 21 d. LR Seimas patvirtino Krašto apsaugos sistemos stiprinimo ir plėtros programą. Joje nurodomi krašto apsaugos sistemos stiprinimo prioritetai ir kryptys, daugiausia dėmesio skiriant Lietuvos kariuomenei. Taip pat numatytos priemonės, orientuotos į bendradarbiavimą su kitomis Ginkluotųjų pajėgų institucijomis, visuomenės atsparumo stiprinimą bei kibernetinių pajėgumų vystymą.

Atnaujintoje programoje atliepti naujos kokybės kariuomenės stiprinimo pokyčiai, pajėgumų vystymo poreikiai ir kryptys. Pokyčiai susiję su aukščiausiu valstybės lygių priimtais sprendimais dėl nacionalinės divizijos steigimo, kuriuos sąlygojo atnaujinta Valstybės ginkluotos gynybos koncepcija.

Siekiant sustiprinti Lietuvos saugumą ir gynybinį potencialą, prioritetas teikiamas infrastruktūros plėtrai: NATO brigados dislokavimui Lietuvoje ir priimančiosios šalies paramai užtikrinti, esamų kariuomenės poligonų ir atkuriamo Rūdninkų poligono plėtrai, naujos brigados dydžio manevravimo teritorijos steigimui, ginkluotės aptarnavimo ir amunicijos laikymo infrastruktūros plėtrai, karių tarnybos sąlygų užtikrinimui ir gerinimui.

Krašto apsaugos sistemos stiprinimo ir plėtros programos įgyvendinimas numatytas 2024-2030 metais. Prognozuojama, kad nuo 2025 m. krašto apsaugos sistemos finansavimas sudarys ne mažiau kaip 3 proc. BVP, įskaitant papildomus asignavimus Vokietijos brigados infrastruktūrai ir Nacionalinės divizijos vystymui.

Krašto apsaugos ministerijos parengtu programos projektu yra keičiama iki šiol galiojusi Seimo dar 2006 metais patvirtinta Krašto apsaugos sistemos plėtros programa, kuri paskutinį kartą buvo atnaujinta 2018 metais. Krašto apsaugos sistemos stiprinimo ir plėtros programa svarstyta įvairiais formatais, papildyta gynybos ekspertų bei pramonės atstovų įžvalgomis, atsižvelgiant į Nacionalinio saugumo strategijos ir Valstybės ginkluotos gynybos koncepcijos pakeitimus, Seime atstovaujamų politinių partijų susitarimą dėl Lietuvos nacionalinio saugumo ir gynybos artimiausio laikotarpio sustiprinimo bei Valstybės gynimo tarybos patvirtintą valstybės gynybos planą bei į tai, kad daugelis iki šiol galiojusioje Programoje (2019–2028 m.) numatytų priemonių jau buvo įgyvendintos.

Nuotr.: KAM / št. srž. A. Čemerka

Skaityti visą straipsnį