Vilniuje įvyko pirmasis Izraelio ir Lietuvos gynybos inovacijų forumas „Apsaugant ateitį”

prieš 1 d. 29

Trečiadienį Vilniuje vyko Izraelio ir Lietuvos gynybos inovacijų forumas „Apsaugant ateitį“, kurį organizavo Izraelio ambasada Lietuvoje kartu su Izraelio gynybos ministerijos Tarptautinio bendradarbiavimo direktoratu SIBAT.

Forume dalyvavo 15 Izraelio gynybos pramonės sektoriaus įmonių – pažangiausi ginkluotės kūrėjai ir gamintojai, kurie mezgė ryšius su Lietuvos įmonėmis, verslininkais ir valdžios atstovais: apie 40 šalies gamintojų, daugiau kaip 100 atstovų iš NATO, Prezidentūros, Vyriausybės, Seimo, ministerijų, saugumo agentūrų bei gynybos asociacijų.

Forumo dalyviams taip pat buvo pristatytos Lietuvos krašto apsaugos ministerijos matomos strateginės grėsmės ir galimi iššūkių sprendimai, supažindinta su šalyje egzistuojančia praktika bei teisiniu reguliavimu, susijusiu su gynybos srities pirkimais.

„Lietuvą ir Izraelį vienija bendri saugumo iššūkiai – turime stiprinti strateginį bendradarbiavimą, įskaitant visuotinę gynybą ir gynybos pramonę. Nepakanka tikėtis taikos – turime imtis visų būtinų saugumo priemonių. Lietuvai svarbu mokytis iš Izraelio patirties, siekti perimti patikrintas technologijas bei inovacijas, pelniusias tarptautinį įvertinimą“, – sakė krašto apsaugos viceministrė Orijana Mašalė.      

Renginio metu dalyviai įgijo strateginių žinių apie Izraelio regioninio saugumo iššūkius. Buvo supažindinti su unikalia šalies gynybos ekosistema, pažangiausiomis Izraelio gynybos technologijomis, kurios jau išbandytos mūšio lauke. Atskleistos ir Izraelio karo su teroristine organizacija „Hamas“ pamokos bei žvilgtelta į ryškiausią dabarties iššūkį: gynybą ir saugumą transformuojantį dirbtinį intelektą.

„Izraelį ir Lietuvą sieja ilgametė bendra istorija, tačiau šiandien mūsų dėmesys yra sutelktas į ateitį – inovacijas, saugumą ir ekonomikos augimą. Šis forumas yra svarbus žingsnis stiprinant abiejų šalių gynybos pramonę bei kuriant ilgalaikę partnerystę, kuri neabejoju bus naudinga abiem šalims“, – savo įžanginėje kalboje akcentavo Izraelio ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein.

Forume dalyvavusios 15 Izraelio įmonių potencialiems partneriams ir užsakovams pristatė įvairias inovatyvias technologijas: pradedant nuo analitinių sistemų, įvairių mokymų, baigiant itin plataus spektro ginkluotės gamybos pajėgumais.

Izraelio gynybos ministerijos Tarptautinio bendradarbiavimo direktorato SIBAT direktoriaus pavaduotoja Shahar Horev po susitikimų forume su krašto apsaugos viceministre Orijana Mašale teigė: „Šis renginys liudija tvirtus ir ilgalaikius strateginius Izraelio ir Lietuvos ryšius, kurie nuolat stiprėja nuo pat mūsų diplomatinių santykių užmezgimo. Izraelio gynybos pramonė yra pažangiausių sprendimų lyderė. Džiaugiamės galėdami pasidalyti su Lietuva savo unikaliais pranašumais, įskaitant gebėjimą integruoti technologines naujoves iš kasdienybėje naudojamų aukštųjų technologijų į gynybos sektorių ir atvirkščiai, spartų sistemų tobulinimo tempą, pagrįstą operacinės patirties pamokomis, ir mūsų pramonės šakų lankstumą kuriant bendras įmones bei pramonines partnerystes“.

Forumo metu buvo skirta pakankamai laiko dvišaliams susitikimams, tad vyko platus nuomonių apsikeitimas B2B ir B2G formatais tarp Izraelio gynybos ir saugumo įmonių ir Lietuvos įmonių bei valstybės institucijų.

„Lietuvos gynybos pramonės plėtra yra vienas iš Ekonomikos ir inovacijų ministerijos strateginių prioritetų. Glaudžiai bendradarbiaudami su nacionaliniais ir tarptautiniais partneriais, nuosekliai siekiame stiprinti šį sektorių telkdami tikslines investicijas, diegdami naujus paramos instrumentus ir puoselėdami inovacijoms bei aukštos vertės technologijoms palankią aplinką. Mūsų tikslas aiškus – užtikrinti, kad Lietuvos gynybos ekosistema būtų atspari, konkurencinga ir reikšmingai prisidėtų prie nacionalinio ir sąjungininkų saugumo“, – sakė pranešimą Forume skaitęs Ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.

B2B ir B2G susitikimų metu buvo siekiama ištirti bei plėtoti galimas partnerystes ir bendradarbiavimo sritis.

A. Pliadžio / KAM nuotr.

Skaityti visą straipsnį